autonom.ro
Rent a car - Autonom-
Autonom.ro

S-au anuntat nominalizarile la Oscar 2012

Cel mai bun film al anului

Nominalizate:
Artistul (2011): Thomas Langmann
The Descendants (2011): Jim Burke, Alexander Payne, Jim Taylor
Extremely Loud and Incredibly Close (2011): Scott Rudin
The Help (2011): Brunson Green, Chris Columbus, Michael Barnathan
Hugo (2011/II): Graham King, Martin Scorsese
Midnight in Paris (2011): Letty Aronson, Stephen Tenenbaum
Moneyball (2011): Michael De Luca, Rachael Horovitz, Brad Pitt
The Tree of Life (2011): Nominees to be determined
War Horse (2011): Steven Spielberg, Kathleen Kennedy

Cel mai bun actor in rol principal
Nominalizati:
Demián Bichir for A Better Life (2011)
George Clooney for The Descendants (2011)
Jean Dujardin for Artistul (2011)
Gary Oldman for Tinker Tailor Soldier Spy (2011)
Brad Pitt for Moneyball (2011)

Cea mai buna actrita in rol principal
Nominalizate:
Glenn Close for Albert Nobbs (2011)
Viola Davis for The Help (2011)
Rooney Mara for The Girl with the Dragon Tattoo (2011)
Meryl Streep for The Iron Lady (2011)
Michelle Williams for My Week with Marilyn (2011)

Cel mai bun actor in rol secundar
Nominalizati:
Kenneth Branagh for My Week with Marilyn (2011)
Jonah Hill for Moneyball (2011)
Nick Nolte for Warrior (2011)
Christopher Plummer for Beginners (2010)
Max von Sydow for Extremely Loud and Incredibly Close (2011)

Cea mai buna actrita in rol secundar
Nominalizate:
Bérénice Bejo for Artistul (2011)
Jessica Chastain for The Help (2011)
Melissa McCarthy for Bridesmaids (2011)
Janet McTeer for Albert Nobbs (2011)
Octavia Spencer for The Help (2011)

Cea mai buna regie
Nominalizati:
Woody Allen for Midnight in Paris (2011)
Michel Hazanavicius for Artistul (2011)
Terrence Malick for The Tree of Life (2011)
Alexander Payne for The Descendants (2011)
Martin Scorsese for Hugo (2011/II)

Cel mai bun scenariu redactat direct pentru ecranizare
Nominalizate:
Artistul (2011): Michel Hazanavicius
Bridesmaids (2011): Kristen Wiig, Annie Mumolo
Margin Call (2011): J.C. Chandor
Midnight in Paris (2011): Woody Allen
Jodaeiye Nader az Simin (2011): Asghar Farhadi

Cel mai bun scenariu adaptat
Nominalizate:
The Descendants (2011): Alexander Payne, Nat Faxon, Jim Rash
Hugo (2011/II): John Logan
The Ides of March (2011): George Clooney, Grant Heslov, Beau Willimon
Moneyball (2011): Steven Zaillian, Aaron Sorkin, Stan Chervin
Tinker Tailor Soldier Spy (2011): Bridget O’Connor, Peter Straughan

Cea mai buna animatie a anului
Nominalizate:
Une vie de chat (2010): Alain Gagnol, Jean-Loup Felicioli
Chico & Rita (2010): Fernando Trueba, Javier Mariscal
Kung Fu Panda 2 (2011): Jennifer Yuh
Puss in Boots (2011): Chris Miller
Rango (2011): Gore Verbinski

Cel mai bun film strain al anului
Nominalizate:
Rundskop (2011): Michael R. Roskam (Belgium)
Hearat Shulayim (2011): Joseph Cedar (Israel)
In Darkness (2011): Agnieszka Holland (Poland)
Monsieur Lazhar (2011): Philippe Falardeau(Canada)
Jodaeiye Nader az Simin (2011): Asghar Farhadi(Iran)

Cea mai buna imagine:
Nominalizate:
Artistul (2011): Guillaume Schiffman
The Girl with the Dragon Tattoo (2011): Jeff Cronenweth
Hugo (2011/II): Robert Richardson
The Tree of Life (2011): Emmanuel Lubezki
War Horse (2011): Janusz Kaminski

Cel mai bun montaj
Nominalizate:
Artistul (2011): Anne-Sophie Bion, Michel Hazanavicius
The Descendants (2011): Kevin Tent
The Girl with the Dragon Tattoo (2011): Angus Wall, Kirk Baxter
Hugo (2011/II): Thelma Schoonmaker
Moneyball (2011): Christopher Tellefsen

Cea mai buna regie artistica:
Nominalizate:
Artistul (2011): Laurence Bennett, Robert Gould
Harry Potter si Talismanele Mortii: Partea II (2011): Stuart Craig, Stephenie McMillan
Hugo (2011/II): Dante Ferretti, Francesca Lo Schiavo
Midnight in Paris (2011): Anne Seibel, Hélène Dubreuil
War Horse (2011): Rick Carter, Lee Sandales

Cel mai bun design de costume
Nominalizate:
Anonymous (2011/I): Lisy Christl
Artistul (2011): Mark Bridges
Hugo (2011/II): Sandy Powell
Jane Eyre (2011): Michael O’Connor
W.E. (2011): Arianne Phillips

Cel mai bun machiaj
Nominalizari:
Albert Nobbs (2011): Martial Corneville, Lynn Johnson, Matthew W. Mungle
Harry Potter si Talismanele Mortii: Partea II (2011): Nick Dudman, Amanda Knight, Lisa Tomblin
The Iron Lady (2011): Mark Coulier, J. Roy Helland

Cea mai buna coloana sonora adaptata
Nominalizate:
The Adventures of Tintin (2011): John Williams
Artistul (2011): Ludovic Bource
Hugo (2011/II): Howard Shore
Tinker Tailor Soldier Spy (2011): Alberto Iglesias
War Horse (2011): John Williams

Cea mai buna coloana sonora originala
Nominalizati:
The Muppets (2011): Bret McKenzie(„Man or Muppet”)
Rio (2011): Sergio Mendes, Carlinhos Brown, Siedah Garrett(„Real in Rio”)

Cel mai bun mixaj de sunet
Nominalizati:
The Girl with the Dragon Tattoo (2011): David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce, Bo Persson
Hugo (2011/II): Tom Fleischman, John Midgley
Moneyball (2011): Deb Adair, Ron Bochar, David Giammarco, Ed Novick
Transformers: Dark of the Moon (2011): Greg P. Russell, Gary Summers, Jeffrey J. Haboush, Peter J. Devlin
War Horse (2011): Gary Rydstrom, Andy Nelson, Tom Johnson, Stuart Wilson

Cel mai bun montaj de sunet
Nominalizari:
Drive (2011): Lon Bender, Victor Ray Ennis
The Girl with the Dragon Tattoo (2011): Ren Klyce
Hugo (2011/II): Philip Stockton, Eugene Gearty
Transformers: Dark of the Moon (2011): Ethan Van der Ryn, Erik Aadahl
War Horse (2011): Richard Hymns, Gary Rydstrom

Cele mai bune efecte vizuale
Nominalizari:
Harry Potter si Talismanele Mortii: Partea II (2011): Tim Burke, David Vickery, Greg Butler, John Richardson
Hugo (2011/II): Robert Legato, Joss Williams, Ben Grossmann, Alex Henning
Real Steel (2011): Erik Nash, John Rosengrant, Danny Gordon Taylor, Swen Gillberg
Rise of the Planet of the Apes (2011): Joe Letteri, Dan Lemmon, R. Christopher White, Daniel Barrett
Transformers: Dark of the Moon (2011): Scott Farrar, Scott Benza, Matthew E. Butler, John Frazier

Cel mai bun documentar
Nominalizate:
Hell and Back Again (2011): Danfung Dennis, Mike Lerner
If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front (2011): Marshall Curry, Sam Cullman
Paradise Lost 3: Purgatory (2011): Joe Berlinger, Bruce Sinofsky
Pina (2011): Wim Wenders, Gian-Piero Ringel
Undefeated (2011): Daniel Lindsay, T.J. Martin, Rich Middlemas

Cel mai bun documentar scurt-metraj
Nominalizate:
The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement (2011): Robin Fryday, Gail Dolgin
God Is the Bigger Elvis: Rebecca Cammisa, Julie Anderson
Incident in New Baghdad (2011): James Spione
Saving Face (2011/II): Daniel Junge, Sharmeen Obaid-Chinoy
The Tsunami and the Cherry Blossom (2011): Lucy Walker, Kira Carstensen

Cea mai buna animatie de scurt-metraj
Nominalizate:
Dimanche (2011): Patrick Doyon
The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore (2011): William Joyce, Brandon Oldenburg
La Luna (2011): Enrico Casarosa
A Morning Stroll (2011): Grant Orchard, Sue Goffe
Wild Life (2011): Amanda Forbis, Wendy Tilby

Cel mai bun film de scurt-metraj
Nominalizate:
Pentecost (2011): Peter McDonald
Raju (2011): Max Zähle, Stefan Gieren
The Shore: Terry George, Oorlagh George
Time Freak (2011): Andrew Bowler, Gigi Causey
Tuba Atlantic (2010): Hallvar Witzø

Slabit
Machiajul.ro
advertisment
advertisment